момиче, гледащо докуенти на бюро

Blog/ Документи

Време за четене:

3 минути

Публикувано на:

2.04.2025 г.

Какви документи ти трябват за работа?

Сподели, ако ти стиска:

Започването на нова работа е много exciting (особено ако си прекарал 5 месеца в пращане на CV-та и ходене на интервюта). Остана само да си извадиш и подготвиш някоооолко документчета, за да можеш да си подпишеш и трудовия договор…

Продължи да четеш и ще разбереш точно и ясно кои са те (и откъде да ги вземеш). 

А ако още не си си намерил работа, не се тревожи, имаме нещо и за теб: ✨

Как се прави CV?

Съвети за интервю за работа


Документи за работа


1. Лична карта/паспорт 

Данните от документа за самоличност ще трябват, за да ти се изготви трудовия договор и колкото за справка, че нямаш таен зъл близнак. 

След като новите ти работодатели видят, че ти си си ти (и съответно сверят данните за изготвянето на договора), ще ти върнат документа за самоличност.



2. Документ за завършено образование 

Независимо дали дипломата ти е за средно образование, бакалавър, магистър, докторантура, правоспособност, професионална квалификация и т.н.,  ще ти се наложи да я предоставиш, ако почваш работа на трудов договор (и/или ти се изисква специфично образование). 



3. Медицинско за работа (а.к.а документ за извършен медицински преглед)

Медицинското си го получаваш от личния ти лекар, след като минеш преглед, доказващ, че можеш да вършиш задачите си на работа.

Като отидеш при лекаря, той ще ти издаде медицинското срещу заплащане от 10 - 30 лева.



4. Трудова книжка 

Един основен документ при назначаване на работа е трудовата книжка. Ако тепърва ще почваш работа и нямаш такава, нужно е само да си я купиш празна от книжарницата и тя ще се попълни от работодателя, като започнеш работа (може да се наложи да попълниш декларация със свободен текст, но за това се посъветвай и с фирмата, където ще почваш).

След като трудовата ти книжка е готова, можеш да я оставиш при работодателя или да си я прибереш на топло вкъщи - решението си е твое. 

А знаеше ли, че съвсем скоро пък се очаква трудовите книжки да станат дигитални?



5. Удостоверение за сметка 

Удостоверението го получаваш от банката, където имаш сметка, и го предоставяш на фирмата. То съдържа IBAN -a на сметката ти черно на бяло. Все пак, работодателите ти трябва да имат къде да ти изплащат заплатата 🥂.

П.П. Mоже и да си го изкараш в електронен формат директно от онлайн банкирането на банката ти. Тогава няма нужда да го носиш в хартиен формат, освен ако изрично не е посочено от фирмата.



6. Свидетелството за съдимост

Не навсякъде ще ти го поискат, но ако трябва да го предоставиш, ето какво трябва да направиш: 

Отиди до общинския районен съд в общината, където си роден/живееш. Там подаваш заявление за свидетелството за съдимост и в рамките на 1-3 работни дни ще го получиш (1 ден, ако отидеш до районен съд там, където си роден, и до 3 дни, ако си избрал районен съд на база местоживеене).



7. Документът за трудов стаж по специалността

Този (официален) документ се издава от предишния ти работодател (ако имаш такъв) и служи, за да покажеш опита, който си натрупал. Оригиналът на този документ обаче си се пази от теб, след като го отнесеш в новата си работа за проверка. 



8. Служебна бележка по чл. 45 

Макар и да звучи подобно на документа за трудов стаж, не е. Служебната бележка е по-общ документ, който се издава само ако имаш работа на трудов договор през сегашната година и сменяш местоработата, и трябва да ти се пресметнат платените осигуровки и данъци и т.н.



След като се оправиш с цялата тази документация, е време да се впуснеш в нови яки задачи на новото ти работно място. Късмет! 

Бтв, в DreamShot този процес е изключително лесен. Можеш да се увериш, като цъкнеш тук.

Не пропускай най-добрите новини на пазара