
Време за четене:
5 минути
Публикувано на:
20.02.2025 г.
Интервю за работа: Подготовка и Съвети
Ходенето по интервюта за работа е неизменима част от всеки процес по кандидатстване. Като човек без опит, или junior, е възможно все още да не си успял да стигнеш до интервю, но със сигурност в някакъв момент ще ти се наложи, ако искаш да си намериш работа.
По-надолу ще намериш полезна информация, която ти трябва да знаеш преди да отидеш на интервю за работа, както и как да се подготвиш.
(П.П. За да те поканят на интервю, трябва да имаш добре направено CV - виж как се пише)
Съвети за интервю за работа
1. Проучи фирмата, в която отиваш на интервю
Преди интервюто събери информация за продуктите/услугите на компанията, историята ѝ, сферата на бизнес, имиджа ѝ в социалните мрежи, както и цялостната ѝ репутация.
Тези неща можеш да разбереш от няколко места:
Уебсайта на фирмата
LinkedIn (или като цяло от социалните мрежи)
Новинарски уебсайтове
Блогове и Форуми
Бонус: Ако познаваш някого от фирмата - питай и тях
Важно е да се запознаеш с основната информация за компанията, за която си кандидатствал. Първо, защото ще си изградиш представа за потенциалното ти работно място, което ти помага и да прецениш дали би работил и би ли се вписал там. Второ, тези нови знания, могат и да ти помогнат на интервюто, защото ще имаш по-ясна представа с какво се занимава фирмата и така ще можеш да задаваш по-целенасочени въпроси.
2. Прочети пак описанието на позицията и анализирай
Много хора правят грешката да прочетат описанието на позицията само като изпращат CV-то си. Да, обаче като изпратиш CV-то си на 15 места, описанията на позициите, за които си кандидатствал почват да се размиват.
Преди да влезеш в интервюто, прочети описанието на позицията пак, виж какви са условията, какви са задълженията и уменията, които се изискват. По този начин ще можеш и да предвидиш някои от въпросите, които ще те питат, а и ти самият може да си формулираш няколко въпроса свързани с позицията, така че да разбереш повече на самото интервюто.
Възможно е в самата обява да няма много информация, но това не трябва да те отчайва, защото можеш да потърсиш в интернет обичайните задължения за тази позиция и да използваш тази информация като база за сравнение на интервюто.
Допитай се и до AI за информация и допълнителни детайли. Използвай го и за помощ да се представиш на интервюто и да разкажеш за себе си спрямо позицията, за която кандидатстваш. С AI може и да си генерираш и примерни въпроси, специално за позицията, за която кандидатстваш.
3. Подготви си отговори на най-често задаваните въпроси
Такъв тип подготовка е подходяща за тези от вас, които нямат опит с ходенето по интервюта и шансовете да те сварят неподготвен са по-малко.
По-надолу ще можеш да видиш често задавани въпроси на интервю за работа. Използвай тях и други ресурси в интернет, за да подготвиш примерни отговори на най-сложните и дълги въпроси. Така ще можеш да отговориш директно и ясно като те попитат на интервюто.
Също така, ако има нещо, което много те заинтересува по време на интервюто - задай и ти въпрос.
4. Виж къде се намира офисът
Ако интервюто ти е присъствено, не забравяй да погледнеш предварително как да стигнеш до офиса и колко време ти отнема да пристигнеш. Последното нещо, което искаш е да закъснееш за интервюто и да направиш лошо впечатление. По този начин ще елиминираш стреса от това в самия ден и ще може да се фокусираш върху по-належащи фактори за интервюто.
5. Слушай активно
Не само, че ще ти помогне да водиш по-качествен и ползотворен разговор, а и ще можеш да вникнеш по-добре в думите на интервюиращия. При активното слушане ще разбереш и повече за позицията и фирмата. Възможно е и да изникнат повече смислени въпроси, които няма проблем да питаш в хода на интервюто.
Какво трябва да разбереш на интервюто за работа
Като вече стане време интервюиращия да ти разкаже за позицията, това са нещата, които би трябвало да чуеш:
Повече за културата и ценностите на компанията
Отговорностите на позицията
Задачите, които ще правиш
С кого най-често ще си колаборираш
Повече за екипа, в който ще си
Повече за структурата на компанията
Ако това не е засегнато по време на интервюто, и те интересува, може да попиташ.
Допълнителна информация
Ако имаш нужда от confidence boost преди интервюто, прегледай и тези полезни ресурси:
Glassdoor

Coursera

The Muse

Не забравяй да прегледаш всички съвети преди да отидеш на следващото ти интервю за работа! Най-основното нещо обаче е да бъдеш себе си и да си припомняш, че срещу теб седят хора, а не роботи. Те са там, за да те опознаят, така че няма нищо страшно.