
Време за четене:
8 минути
Публикувано на:
5.03.2025 г.
Програмист: Всичко, което ти трябва да знаеш
Мечтал ли си да седнеш пред компютъра и цял ден да пишеш яки кодове? Или имаш интерес към програмирането и искаш да научиш повече?
Ако отговорът ти е да, тук ще намериш всичко, което ти трябва да знаеш, преди да се захванеш с програмиране. Ще научиш и най-основната информация, която ще ти помогне да обясниш и на баба си, с какво се занимаваш
Какво е (да си) програмист?
Да си програмист означава да пишеш програми, разработваш/поддържаш/оптимизираш софтуери, и да дебъгваш код (пак и пак).
А ако чуеш думите “софтуерен разработчик”, “софтуерен архитект” или “developer”, да си знаеш, че те също значат програмист
Видове програмисти
В днешно време има цяло разнообразие от програмисти, които работят в различни сфери в индустрията, и използват различни програмни езици. Най-често ще чуеш за front-end и back-end програмисти. Накратко, front-end програмистите се фокусират върху визуалната част на уебсайтове и приложения, докато back-end отговарят за сървърната логика, базите данни и цялостната функционалност на проекта, върху който работят.
Ето няколко примера, какви видове програмисти имаме в Dreamshot.
React developer
Като React Developer ще създаваш responsive уеб апликации, имплементираш иновативни дизайни и търсиш креативни решения.
Game developer
Създаваш игри, използваш нашия custom framework за разработка на игри, базиран на Pixi.js, и ще пишеш ефективен и лесен за поддържане код.
Back-end Developer with Node.js
Работиш върху изграждането на логиката на игри, внедряването на нови игрови механики и ще участваш в оптимизацията на нашите custom frameworks и инструменти за по-лесна и ефективна работа.
Как се става програмист?
Освен фундаменталните знания, езиците за програмиране и алгоритмичното мислене, има няколко неща, които полагат основите на бъдещата ти програмистка кариера 👇
1. Важно е да инвестираш не само внимание, но и усилия - интересувай се и пробвай сам да си правиш неща. Като must-have е важно да имаш любопитство не само към кода, а и към това как работят нещата. Бонус точки, ако имаш и добри problem-solving skills.
2. Упоритостта ще ти е bestie в целия процес, защото има случаи, в които се чувстваш все едно нищо не се получава. Точно в тези моменти не трябва да се отказваш. Някои неща просто отнемат повече итерации…
3. Всеки ден ще ти се налага да надграждаш вече готови проекти и затова ще ти трябва постоянство
4. Трябва да знаеш как да приоритизираш тасковете си и колко точно усилия да отделяш за различните задачи.
5. Овен да го пишеш, трябва да знаеш и как да четеш код. По този начин ще можеш и да се ориентираш в по-големи проекти. 😉
6. Важно е да можеш ясно да комуникираш идеите и проблемите си, защото това е ключово за работата в екип.
Колко време отнема да станеш програмист?
Да натрупаш нужните знания и да започнеш като junior може да отнеме 1-2 години, зависи колко интензивно се обучаваш.
Важно е да споменем, че всеки има различно темпо на учене, свободно време и мотивация. Това са фактори, които повлияват на това колко дълго отнема на човек да се нарече “junior програмист” и да си търси работа със знанията, които има. От значение е и кога ще се почувстваш и готов.
Ние можем само да ти помогнем с няколко полезни съвета ✨
1. Потърси в интернет или LinkedIn позиции, свързани с твоите амбиции в сферата и прегледай какви умения се изискват - ако покриваш поне 80% от тях почни да кандидатстваш. Това ще ти даде базово ориентиране върху какво трябва да се фокусираш.
2. Започни да градиш портфолио и работи върху проекти, които показват умения в желаната от теб област. А ако вече имаш портфолио, но ти липсва CV, погледни какво имаме тук
3. Работи върху open-source проекти, за да можеш да развиеш уменията си върху работа с по-големи и сложни проекти.
Езици за програмиране
Едни от най-популярните програмни езици са:
C,
C++,
C#,
Java,
PHP,
JavaScript,
Python;
Те описват формата на командите и дават насоки за правилата на писане на кода. За да създаваш софтуер, няма да ти е достатъчно да знаеш само езиците - нужни са ти и технологии като платформи (.NET, Node.js), библиотеки, помощни езици, рамки (React, Spring, Vue, Laravel, Flask, Django) и инструменти (Git, Docker), в зависимост от типа приложение или система, върху която работиш.
А ако искаш да започнеш в DreamShot като програмист те съветваме да се ориентираш към JavaScript и няколко други допълнения като:
Typescript - езиково разширение на JavaScript;
Node.js - платформа за изпълнение на Java Script;
React - библиотека за изграждане на потребителски интерфейси. Въпреки, че технически е библиотека, React често се нарича и „UI framework“;
Bonus Tips:
Ето още 3 кратки и лесни съвета как да бъдеш наистинa добър програмист:
Мотивация: било то амбиции за развитие или интерес към нови технологии, ако няма мотивация, ще ти е трудно дори да започнеш.
Собствени проекти: Хубаво е да си работил върху проекти, които не са част от туториъли или bootcamp-oве. Ако не приложиш знанията си върху нещо твое, няма как да вникнеш напълно в информацията, която вече си научил.
Любопитство: За да си добър програмист трябва и да програмираш в свободното си време и и да даваш шанс на новите технологии, тъй като така се правят готини иновации.
А ако искаш да станеш програмист в DreamShot - погледни нашите отворени позиции.
Ресурси
Добавяме и от нас няколко ресурса, които ще ти помогнат да надградиш знанията си още повече!
The Odin Project
Harvard's CS50 Course

React Roadmap
Free Code Camp

Едно от най-важните неща, които трябва да знаеш е, че не ставаш програмист от днес за утре. Това е процес, който изисква постоянство, усилия и желание.
Със сигурност няма точна формула за това как се става програмист, но с нужната мотивация и упоритост, можеш да надминеш собствените си очаквания и да сбъднеш програмистките си мечти за нула време.